Alaskan Klee Kai, Husky’ye benzeyen küçük bir köpek

Alaskan Klee Kai’nin yüzü sizin için bir şey ifade etmiyorsa normaldir çünkü Fransa’da bu köpeğe rastlamak hala oldukça nadirdir. Kuzey Amerika’da daha iyi bilinmesine rağmen, yine de nispeten nadirdir. Küçük boyutlu, ancak yedek enerji ile Alaskan Klee Kai tanımaya değer!

Alaska Klee Kai’nin hikayesi

Otların arasında oturan Alaska Klee Kai
Kredi: goldenKB / iStock

Eskimo dilinde “Klee Kai” adı “küçük köpek” anlamına gelir. Aslen Alaska’dan olan Linda Spurlin, Alaskan Husky’nin bu minyatür versiyonunu 70’lerde doğurdu. Normdan çok daha küçük bir boyuta sahip bir Alskan Husky dişi köpeği olan Curious’un büyüsüne kapılarak, “minyatür” bir Alaskan Husky cinsi yaratma fikri ona geldi. Bu nedenle, aynı büyüklükteki köpekleri yetiştirmeye başlamak için onu evlat edinmeye karar verdi. Seçimi sırasında, yeni ve tutarlı bir çizgi oluşturmak için en iyi unsurları seçtiğinden emin oldu. Amacı, çalışan bir köpek değil, bir refakatçi köpek yaratırken Alaskan Husky’nin belirli özelliklerini korumaktı. Aslen onun için yaratılmış, küçültülmüş Alaskan Huskies sonunda birçok insanla yakalandı. Bu nedenle 1988’de Alaskan Klee Kai ırkını halka açmaya karar verdi!

Alaskan Klee Kai, minyatür bir Husky!

Klee Kai bebeği çimenlerde yatarken
Kredi: kali9 / iStock

Alaskan Klee Kai’nin fiziği Husky ile birçok benzerlik ve daha özel olarak Alaskan Husky, doğrudan ondan indiği için. Üçgen kulakları, uzun ağzı ve küçük badem gözleri kökenini hatırlatır. Tıpkı Husky gibi, bol astarlı yarı uzun bir ceketi var. Çoğu Alaska Klee Kai beyaz ve gri bir cekete sahiptir.ancak siyah ve beyazın yanı sıra kahverengi ve kırmızıya da izin verildiği sürece izin verilir. yarışın karakteristik maskesi. Boyutlarına göre 3 model var. Birincisi, omuzlarında maksimum 33 santimetre ölçen oyuncak. Ardından, 34 ila 39 santimetre arasında değişen minyatür geliyor. Son olarak, standart Alaskan Klee Kai, omuzlarda en az 40 santimetre ölçer.

Alaskan Klee Kai, enerji dolu küçük bir köpek!

Alaska Klee Kai
Kredi: bon9 / iStock

Çalışan bir köpek olan Husky’nin yatkınlığının aksine, Klee Kai daha çok bir refakatçi köpektir. Ancak, bir ev köpeği olarak mutlu olacağı kuzeni Husky’nin minyatür versiyonu olduğu için değil. Kendini zorlamaya büyük ihtiyacı olan çok aktif küçük bir köpektir. Bu nedenle uzun yürüyüşlerde size eşlik etmekten çekinmeyecek ve bir spor ustasına sahip olmaktan memnuniyet duyacaktır. Çok sevecen bir köpektir ve efendilerine yakındır. Ayrıca özellikle çocuklarla iyi anlaşır. Ancak, çoğu İskandinav köpeği gibi, bazen biraz bağımsızlığa ihtiyacı olacak. Alaskan Klee Kai’nin de güçlü bir karakteri var!

Alaskan Klee Kai köpeğini evlat edinmenin maliyeti nedir?

Bir Alaska Klee Kai köpek yavrusu evlat edinmek için oldukça büyük ve yüksek bir bütçeye sahip olmanız gerektiğini bilin. Etkisinde, bir köpek yavrusu fiyatı 2500 ila 4500 avro arasında değişebilircinsiyetine, büyüklüğüne veya rengine göre.

Bir köpeğe kalp masajı nasıl yapılır?

Kayıp bir köpeği bulmak için farklı etiket türleri