5 kurt benzeri köpek ırkı

Mutlaka biliyorsunuzdur, bugün bildiğimiz evcil köpek kurdun soyundan gelmektedir, bundan bir önceki yazımızda bahsetmiştik. Dolayısıyla, bilimsel bir bakış açısından, köpekler ve kurtlar tek ve aynı canidae türüne aittir: Canis lupus. Şu anda, hepsi son derece farklı ve bir kurdun fiziğinden çok uzak olan yüzlerce köpek ırkı var. Ancak, bazı ırklar bizi çok büyüleyen bu zarif ve vahşi görünümü korudu!

Çekoslovak Wolfdog

Çekoslovak köpek portresi
Kredi: Ekaterina Gorokhova / iStock

Çekoslovak kurt köpeği, görünüşü tuhaf bir şekilde bir kurda benzediği için bu isme tesadüfen sahip değildir! Bu esas olarak geldiği haçtan kaynaklanmaktadır. Nitekim 1960’larda Çekoslovak askerleri Alman Çobanları Karpat kurtlarıyla geçti. Vahşi hayvanınkine çok benzeyen silueti ve yürüyüşü buradan geliyor. Ayrıca Çekoslovak kurt köpeğinin kurt karakteriyle de bazı benzerlikleri vardır. Vahşi olmaktan uzak olsa bile, örneğin bir Husky veya Malamut’tan daha bağımsızdır. Omuzlarında 75 cm’ye kadar ulaşabilen ve 40 kilo ağırlığında büyük bir köpektir.

Saarloos Kurt Köpeği

Oynayan iki Sarloos köpeği
Kredi: Zuzule / iStock

Saarloos kurt köpeği de tıpkı bir kurda benziyor, ancak adını geldiği haçı yapan adama borçlu. Hollandalı bir yetiştirici olan Leendert Saarloos, gerçekten de yeni bir köpek türü yaratmaya çalıştı. Bir Alman Çobanını Sibiryalı ebeveynlerden bir Avrupa kurduyla geçerek. Birkaç denemeden sonra, 1930’larda Saarloos kurt köpeği ırkı nihayet doğdu. Silueti zarif ve uyumludur ve kurtla aynı hafif yürüyüşe sahiptir. Tıpkı Çekoslovak kurt köpeği gibi, belirli kurda benzer içgüdülere sahiptir ve bu nedenle genellikle oldukça temkinlidir.

Amerikan Wolfdog veya Wolfdog

Otların arasında yatan kurt köpeği
Kredi: Emre Ceylan / iStock

Wolfdog olarak da adlandırılan Amerikan wolfdog, aynı zamanda bir kurt ve bir köpek arasındaki çaprazlamanın sonucudur. Ancak, bu geçişin kökenindeki köpek cinsini tam olarak bilmediğimiz görülüyor. Kurt köpeği, aynı karakteri kısmen paylaştığı kurda çarpıcı bir fiziksel benzerliğe sahiptir. Gerçekten de, Wolfdog’un bir köpekten çok bir kurda benzediği ve onu sosyalleştirmenin oldukça karmaşık olduğu sıklıkla söylenir. Bu nedenle sosyalleşmesine erken yaşlardan başlamak gerekir. Eğitimi hem sağlam hem de nazik olmalıdır. Kurt köpeğinin havlamak yerine hırlaması veya uluması nadir görülen bir durum değildir.

Le Tamaska

Bir kumul üzerinde Tamaskan köpeği
Kredi: gebut / iStock

1980’lerde yetiştiriciler, bir kurt görünümü ve bir köpeğin davranışı ile bir cins yaratma fikrine sahipti. Bu nedenle Tamaskan, Finlandiya’da ortaya çıkan çok yeni bir ırktır. Bu çok atletik köpek, onu sert sıcaklıklardan koruyan kalın bir kürke sahiptir. Bu nedenle silueti yaratıcılarının istediği gibidir: kurdunkine çok yakın. Çok zeki, Tamaskan, efendisine ve bir generalin insanlarına çok yakın bir köpektir. Önceki 3 ırkın aksine, Erkekler konusunda özel bir güvensizlik göstermez. Bu nedenle bahis, bu yeni türün kökenindeki yetiştiriciler için başarılıdır!

Sibirya kurdu

Bir göl kenarında husky köpek
Kredi: Lisa_Nagorskaya / iStock

Sibirya kökenli kızak köpeği, benSibirya kurdu bu seleksiyonda belki de en az kurda benzeyen köpek cinsidir. Ancak, bazı özelliklerini korumuştur. Husky’nin kökenleri ile ilgili olarak, cinsin yaklaşık 4000 yıl önce Doğu Sibirya’da Chukchi kabilesi içinde ortaya çıktığını biliyoruz. Fiziksel olarak kurttan çok Malamute’a benziyor, ancak lupoid görünümü her şeye rağmen büyüleyici! Bu yüce köpek sadıktır ve efendisine çok yakındır ve çok uzun süre yalnız kalmaya dayanamaz. Aslında, bir yük köpeği olarak kökeninden, yalnızlıktan nefret ettiği bilinmektedir.

Bu, şaşırtıcı bir şekilde kurtlara benzeyen 5 köpek ırkı seçimimizi sonuçlandırıyor. Bu köpekler genellikle bazı kurt içgüdülerine sahiptir ve bu nedenle herkesin eline verilmemelidir.

Bir veterinere çevrimiçi danışabilir misiniz?

Hangi cins köpek sana yakışıyor? 1. grup ırklara odaklanın