2020’de Fransızların en sevdiği 20 köpek ırkı

Onlarla oynamayı, onları şımartmayı, kucaklamayı seviyorsunuz, sizi güldürüyorlar, hatta bazen iyi olmadıklarında ağlatıyorlar… Kesin olan bir şey var ki, Fransızlar hala köpekleri için deli gibi, hatta daha fazlası! Gerçekten de, 2020’de, 3 yıllık sakinliğin ardından LOF’a (Fransız Kökenleri Kitabı) kayıtlarda %5’lik bir artış görüyoruz. Bu şekilde, bugün Fransa’daki 7 milyon köpekten pedigri köpeklerinin sayısı artık 2,5 milyonu aşıyor. 2020 yılının kazananlarını keşfedin.

2020’de Fransızların en sevilen safkan köpeklerinin podyumu

Kredi: Anastasiia Cherniavskaia / iStock – Leoba / iStock – Zuzule / iStock

Üst üste üçüncü yıl için, Sıralamanın zirvesine yerleşerek günü kazanan yine Avustralyalı Çoban. 2018’den beri Fransızların favorisi Merkez Köpek şirketi, Avustralyalı Çoban, LOF’ta kaydedilen kayıt sayısında Alman Çoban’ı bile tahttan indirdi (16.782 kayıt ve dolayısıyla sadece bir yılda %14’lük bir artış). Alman Çoban, 1980’de kaydedilen 16.514 kayıtla o zamana kadar rekor sahibiydi. Sırada Staffordshire boğa korkunçdaha yaygın olarak “personel” olarak bilinir ve 12.221 kayıtla (2019’a kıyasla +%8). Belçika Çoban Köpeği tarafından yakından takip edilmektedir. LOF’ta 12.144 kayıt ile üçüncü sırada yer alıyor.

Fransızların favori köpek ırklarının sıralamasının geri kalanı

golden retriever ve alman kurdu
Kredi: iagodina / iStock – Bigandt_Photography / iStock

Dördüncü ve beşinci sırada Golden Retriever ve Alman Çoban gelir. Genel bir şekilde, bu yılın sıralamasının 2019 ile neredeyse aynı olduğunu görüyoruz. Beagle ve Spaniel hala sıralamada iki yer kazanıyor. Öte yandan listedeki ilk Fransız cinsi olan French Bulldog ise üç sıra kaybediyor. Bu arada Shih Tzu, Bernese Dağ Köpeğini devirerek 19. sırada yeniden ortaya çıktı.

6- Amerikan Staffordshire teriyeri

Deniz kenarında Staffordshire Teriyeri
Kredi: RugliG / iStock

Am Staff olarak da bilinir, çoğu zaman birçok benzerlik taşıdığı personel ile karıştırılır. Ancak, gerçekten de farklı standartlara sahip iki ırktırlar. Am Staff, Staffie’nin iki katı ağırlığındadır! Amerikan Staffordshire teriyerinin bu yıl LOF için 8.206 kaydı var.

7- Labrador Retriever

Çimlerde yatan Labrador köpeği
Kredi: sanjagrujic / iStock

Çok zeki ve sabırlı olan Labrador Retriever’ın nitelikleri onu mükemmel bir rehber veya yardım köpeği yapar. LOF’ta 7813 kaydı sayar.

8- Şövalye Kral Charles

çimenlerde ve çiçeklerde yatan şövalye kral charles
Kredi: Swanlake/iStock

İngiliz soylularının gözdesi olan Cavalier King Charles, çok zarif küçük bir köpektir. LOF’ta 6827 kayıt sayar.

9- Beagle Tarafından

efendisine bakan üç renkli beagle
Kredi: bruev/iStock

İngiliz kökenli bu sevimli küçük köpek, bu yıl 6536 LOF kaydına ulaştığından beri favorilerinizden biri.

10- İngiliz Pasör

İngiliz Setter Portresi
Kredi: Jane Faizullin / iStock

İngiliz Setter, yüce av köpeği, çoğu zaman fotoğraftaki gibi siyah veya kahverengi benekli muhteşem beyaz bir cekete sahiptir. Bu nedenle, 2020 yılında 6.046 LOF kaydı ile 10. sırada yer almaktadır.

11- İngiliz Cocker Spaniel

İngiliz yavru horoz İspanyol köpeğinin portresi
Kredi: Bigandt_Photography / iStock

Uzun kıvırcık kulaklarıyla İngiliz Cocker Spaniel, LOF’ta tek başına 6036 kayıt saydığı için geçen yıl yeniden aşık olmanızı sağladı.

12- Fransız Bulldog

Fransız bulldog köpek yavrusu portresi
Kredi: Allan_Glanfield / iStock

Fransız Bulldog’un biraz sert görünümünün arkasında aslında mutlu ve yumuşak bir kürk topu var. Bu cins, LOF’ta 5572 girişle bu yıl hala sıralamada yer alıyor.

13- Brittany Spaniel

ormandaki brittany spaniel
Kredi: ArmanWerthFotoğrafçılık / iStock

Sıralamadaki ikinci Fransız cinsi olan zarif, sağlam ve zeki Brittany Spaniel’de her şey var! 2020 yılında LOF’a 5198 köpek kaydedildi.

14- Chihuahua

küçük chihuahua bir battaniyeye sarılmış
Kredi: thisislover / iStock

Çok küçük ve çok sevimli olan Chihuahua, son derece kolay giden bir köpektir! Öyle ki, LOF’ta kaydedilen 5185 doğum ile listede 14. sırada yer alıyor.

15- Cane Corso

Korsikalı bir köpeğin portresi
Kredi: AsyaPozniak / iStock

İtalyan zarafeti ve sınıfı, İtalyan kökenli heybetli bir Molossian olan Cane Corso’nun temsil ettiği şeydir. 2020 yılında LOF’a 5055 köpek kaydedildi.

16- Sibirya Husky

Sibirya kurdunun portresi
Kredi: format35 / iStock

Sibirya Husky’nin lagün mavisi gözlerinde nasıl boğulmamalı? Dirençli köpek ve artık kanıtlanamayacak bir güzelliğe sahip olan bu cinsin bu sınıflandırmada yer alması tamamen anlaşılabilir bir durumdur! 2020 yılı için LOF’ta tam olarak 4129 kayıt sayıyoruz.

17- Dachshund

bir ağaç gövdesi üzerinde ormanda küçük daksund
Kredi: NORRIE3699 / iStock

Alışılmadık ve hatta eğlenceli fiziğiyle, “bacaklı sosis” lakaplı Dachshund, görünüşe göre sizi hala memnun ediyor! Gerçekten de, LOF’ta 3664 Dachshund kaydı var.

18- Yorkshire Teriyeri

Yorkshire Terrier köpeğinin portresi
Kredi: Maxim Fesenko / iStock

Mükemmel küçük bir köpek olan Yorkshire Terrier, onu daha da sevecen kılan güçlü bir karaktere sahiptir! LOF’a 3555 köpek kaydedildi.

19- Le Shih Tzu

Shih Tzu köpeğinin portresi
Kredi: elenasendler / iStock

Shih Tzu ile küçük köpeklerin momentumunda devam ediyoruz. Zarif ve sağduyulu, gerektiğinde nasıl ses çıkaracağını hala biliyor! 2020 yılında LOF’a kayıtlı 3488 yavru bulunmaktadır.

20- Alman Spitz

Kameraya doğru koşan Alman Spitz köpeği
Kredi: PopoudinaSvetlana / iStock

Sonunda bu sıralamayı son küçük bir köpek olan Alman Spitz ile kapatıyoruz! Hacimce gerçek bir saç yumağı, bir peluş gibi görünüyor. Belki de hoşuna giden buydu, çünkü 2020’de LOF’a 3428 köpek kaydedildi.

Sahiplerin, köpeklerinin eşlerinden daha fazla resmi var

çok şey ifade eden bir detay…